Wirtualny spacer po urzędzie

Goście z Niemiec w ZSP nr 2

W dniach 08-12 grudnia 2008r. w Zespole Szkół Ponadgimnajzlanych nr 2 w Krotoszynie gościła   kolejna grupa uczniów i nauczycieli z Berfusbildende Schulen Lingę – partnerskiej szkoły w Niemczech.  Tym razem przyjechało  5 uczniów z opiekunami - panią Gerhild Baumann i panią Moniką Wiemker. Obie panie gościły już w Krotoszynie kilka razy przy okazji wymian młodzieży. Dokładnie przed rokiem odbywały się podobne praktyki i był realizowany wspólny program. Między innymi wtedy panie spotkały się z starosta krotoszyńskim p. Leszkiem Kulką.

Tradycyjnie podczas tego pobytu był również realizowany program praktyk zawodowych oraz program kulturalny. Młodzież z Niemiec razem z uczniami naszej szkoły odbywała praktyki w Przedszkolu nr 5 "Wesoła Gromadka" , Środowiskowym Domu Samopomocy oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Oprócz imprez integracyjnych był realizowany program kulturalny - między innymi wspólna wycieczka do Wrocławia. 

Opiekunki grupy z Lingen spotkały się także po raz pierwszy z burmistrzem Krotoszyna p. Julianem Joksiem, a w piątek przed wyjazdem odbyło się spotkanie wszystkich uczestników z dyrekcją szkoły i przedstawicielami prasy lokalnej.  Uczniowie obydwu szkół przygotowali prezentacje multimedialne będące ilustracją do podsumowania wrażeń z wspólnie odbytych praktyk i imprez kulturalnych. Ten ciekawy tydzień minął bardzo szybko. Zawiązały się przyjaźnie, co można było zaobserwować podczas pożegnania. Na przełomie marca i kwietnia grupa uczniów ZSP 2 pojedzie do Lingen i będzie realizowała podobny program.„Praktyki te wiele nas nauczyły. Pomogło to również w rozwijaniu naszych umiejętności z języka niemieckiego. W czwartek została zorganizowana przez naszą szkołę wycieczka do Wrocławia. Wspólnie zwiedzaliśmy miasto po czym udaliśmy się do wrocławskiego Aquaparku. Każdego wieczoru spędzaliśmy wspólnie czas. Graliśmy w kręgle, bilarda, siatkówkę. W piątek odbyliśmy ostatnie praktyki. O godzinie 16.00 spotkaliśmy się w szkole aby razem przygotować dzienniczki praktyk, które będą  pamiątką naszej integracji. Wieczorem odbyło się pożegnanie naszych gości przez Dyrekcję i nauczycieli. Wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem i dziękowaliśmy za miło spędzony czas.” - Natalia Witkowska, uczennica klasy II c ZSP nr 2 w Krotoszynie 

Dyrekcja oraz społeczność uczniowska ZSP nr 2 pragnie serdecznie podziękować p. Małgorzacie Nyczce - kierownikowi ŚDS w Krotoszynie, p. Zofii Walkowiak - dyrektorowi Przedszkola nr 5 i p. Barbarze Kościńskiej-Krzyżańskiej kierownikowi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krotoszynie za pomoc, organizację i opiekę nad praktykantami.

Tekst t fot.: ZSP 2