Wirtualny spacer po urzędzie

Delegacje trzech powiatów z wizytą w Gnieźnie

22 listopada 2013 roku starosta krotoszyński Leszek Kulka wraz z delegacjami partnerskich powiatów z Niemiec i Węgier przebywał w Gnieźnie, gdzie z inicjatywy prezydenta tego miasta pana  Jacka Kowalskiego  odbyło się spotkanie z  Prymasem Seniorem - księdzem Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim.  Okazją do wizyty był jubileusz 15-lecia istnienia powiatu krotoszyńskiego oraz 5-lecia współpracy  z niemieckim  powiatem partnerskimi  Germersheim.

W spotkaniu obok starosty oraz prezydenta Gniezna udział wzięli m.in. starostwie dr Fritz Brechtel z niemieckiego Germersheim oraz dr László Sütó z węgierskiego Marcali. Uczestnikami tego wydarzenia byli również inicjatorzy współpracy polsko- niemieckiej w ramach powiatu pani Irma Geissert i pan Bolesław Kasprzak, a także György Galácz - burmistrz miasta  Balatonmáriafürdő  – węgierskiego partnera Koźmina Wielkopolskiego.

Witając gości prezydent J. Kowalski podkreślił, że Gniezno – pierwsza stolica Polski i miejsce słynnego Zjazdu jest miastem dialogu – narodów, religii i kultur, a niezłomnym orędownikiem tego dialogu jest właśnie ksiądz Arcybiskup Muszyński. Jego ekscelencja w niezwykle mądrych i ciepłych słowach przywitał delegacje  (do gości z Niemiec zwracając się w ich języku), przypomniał o wspaniałym okresie pokoju i współpracy, jaki  łączy obecnie nasze narody. Szczególnie dużo miejsca poświęcił Fundacji św. Adalberta - Wojciecha i zaakcentował fakt, że wśród laureatów przyznawanej przez nią nagrody znaleźli się premier Węgier Jozef Antall oraz osobisty przyjaciel Arcybiskupa – kanclerz Niemiec Helmut Kohl.

Fundacja organizuje międzynarodowe i interdyscyplinarne spotkania dyskusyjne poświęcone wspólnym korzeniom Europy, europejskiej historii, sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Naukowe podsumowania tych konferencji publikowane są w specjalnym wydawnictwie. Prowadzony jest ponadto dialog przedstawicieli polityki, nauki i kultury na aktualne tematy. Arcybiskup podkreślił jednakże, że najwspanialszym przejawem pojednania są właśnie kontakty partnerskie między lokalnymi społecznościami.

Starosta Leszek Kulka podziękował Jego Ekscelencji za piękne słowa, a prezydentowi Kowalskiemu za wspaniałą gościnę . Podobnie uczynili starostowie  Brechtel i Sütó. Starosta Krotoszyński wręczył obu gospodarzom spotkania ręcznie wykonane świece symbolizujące odrodzenie samorządu powiatowego w Krotoszynie.

Po spotkaniu goście z naszych partnerskich powiatów zwiedzili Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego.