Wirtualny spacer po urzędzie

Wizyta uczniów CERAMY w partnerskiej szkole w Niemczech

Tradycją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie stała się coroczna wymiana międzynarodowa ze szkołą partnerską – Wilhelm Remy Gymnasium w Bendorfie (Nadrenia Palatynat).

Uczniowie CERAMY pod opieką germanistek tejże szkoły, pani Moniki Kremer oraz Izabeli Jasik, udali się w dniach 18.05-25.05.2014 r z rewizytą do  partnerskiej szkoły niemieckiej, aby spędzić tam tydzień obfitujący w wiele atrakcji. Uczniowie w Bendorfie przywitali nas serdecznie, organizując grilla na szkolnym dziedzińcu. Kiedy pierwsze lody i bariery językowe zostały przełamane, uczniowie udali się do rodzin niemieckich, aby następnego dnia wypoczęci po długiej podróży móc wrócić w mury szkoły i uczestniczyć aktywnie w zajęciach lekcyjnych. Opiekunowie grupy niemieckiej – panowie Michael Lazarou i Thomas Damson przybliżyli nam system szkolnictwa niemieckiego a uczniowie z Niemiec poznali nas z pracowniami, klasami oraz wszelkimi zakamarkami szkoły, dzięki czemu cały tydzień czuliśmy się jak u siebie.                                                                     
Po oficjalnym powitaniu przez panią dyrektor szkoły- Lisę Schneider – udaliśmy się do ogrodu motyli w Sayn, a następnie metodą gry terenowej poznaliśmy bliżej urocze miasteczko Bendorf. Urozmaiceniem naszego pobyty były wyjazdy turystyczne do Koblencji nad rzeką Ren, gdzie podczas spaceru z przewodnikiem zwiedziliśmy twierdzę Ehrenbreitstein oraz dotarliśmy do DEUTSCHES ECK – dziś miejsca wpisanego na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO a dawniej siedziby zakonu niemieckiego. Duże wrażenie wywarła na uczniach dzielnica rządowa w Bonn oraz muzeum historii Niemiec „Das Haus der deutschen Geschichte”, w którym poznaliśmy historię naszego zachodniego sąsiada od czasów II wojny światowej. Jednakże najbardziej zapadła nam wszystkim w pamięć  wyprawa kajakami wzdłuż rzeki Lahn. Spływ kajakowy to rewelacyjny sposób na integrację młodzieży oraz wypoczynek na łonie natury.
Wyjątkowym punktem pobytu w Niemczech był wieczór kultury niemieckiej urozmaicony prezentacjami przygotowanymi przez zaprzyjaźnionych uczniów, występami muzycznymi, degustacją typowo niemieckich potraw a zakończony wspólnym śpiewem polskich i niemieckich hitów.
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Po sobocie, spędzonej w rodzinach niemieckich, uczniowie CERAMY spakowali w swe walizki moc wrażeń, setki zdjęć oraz wspomnienia wspólnych przygód i odjechali do Krotoszyna, aby tu podzielić się wrażeniami ze swoimi kolegami i wspólnie z nimi przygotowywać się do rewizyty niemieckich kolegów w ZSP nr 1.
Chcieliśmy bardzo gorąco podziękować rodzinom niemieckim za serdeczne przyjęcie, troskę i opiekę, opiekunom niemieckim za atrakcyjny program pobytu a Radzie Rodziców przy ZSP nr 1 w Krotoszynie oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe.

Redakcja, foto ZSP 1