Wirtualny spacer po urzędzie

Hallo! - wymiana międzynarodowa Kołłątaja z Martin - Butzer - Gymnasium

Od 2 do 7 czerwca uczniowie I LO im. H. Kołłątaja w Krotoszynie po raz kolejny mieli okazję gościć swoich niemieckich rówieśników ze szkoły partnerskiej w Dierdorfie. Uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia oraz wzięli udział w projekcie „Nasza i wasza wolność po roku 1989”, który jest częścią akcji „Dzień Wolności/ Tag der Freiheit” organizowanej w ramach Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji jubileuszu wydarzeń 1989 roku. Udział w wymianie dał możliwość sprawdzenia siebie w umiejętnościach językowych oraz była to dobra okazja, by poznać nowych ludzi i zaprzyjaźnić się z nimi. Wielu z uczestników po polskiej stronie odnalazło swoją bratnią duszę wśród koleżeństwa zza Odry i teraz mają zamiar utrzymywać kontakty przez dłuższy czas, a może nawet spotkać się indywidualnie w wakacje.
- Mnie najbardziej podobała się lekcja tańca, po 45 minutach stworzyliśmy świetną grupę taneczną- mówi Nikola, która już po raz drugi gościła u siebie koleżankę z Dierdorfu;
- Super wrażenia po wyjeździe do urokliwego Torunia, fajnie byłoby przyjechać tu z całą rodziną- mówi Giovanna Ferrari Palman de Souza, uczennica z Brazylii, która uczęszcza do szkoły w Dierdorfie w ramach rocznej wymiany;
- Mam nadzieję, że będziemy utrzymywały kontakt przez długi czas i już planujemy odwiedziny w wakacje. Cieszę się, że mogłam przyjechać do Polski i poznać wielu miłych, ciekawych ludzi- mówi Aileen, która po raz pierwszy odwiedziła polskie strony.
Po całym tygodniu wrażeń trudno było rozstać się ze znajomymi. Pojawiły się łzy szczęścia i nadzieja, że może zobaczymy się w przyszłym roku szkolnym.
Posiadanie znajomych z niemieckiej szkoły partnerskiej to wspaniałe uczucie, ponieważ mamy świadomość, że rozwijamy się, doskonaląc język, zdobywamy ciekawe doświadczenie i poznajemy nowych ludzi, którzy z czasem stają się dla nas dobrymi przyjaciółmi.
Warto zaznaczyć, że wymiana mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie oraz ze strony Powiatu Krotoszyńskiego. Szczególne podziękowania dla p. Katarzyny Wicenciak ze Szkoły Tańca „Show Dance” za lekcję tańca.  

Szczegółowy fotoreportaż na stronie internetowej I LO im. Hugona Kołłątaja www.liceumkollataj.edu.pl
Zapraszamy!
Autorka tekstu:
Joanna Kozłowska, uczennica Kołłątaja
Opis do zdjęć: 1. Grupa młodzieży wraz z opiekunami w Toruniu. 2. Z wizytą u Starosty Krotoszyńskiego 3. Efekt pracy nad projektem.