Wirtualny spacer po urzędzie

Hallo! – wymiana międzynarodowa Kołłątaja z Martin - Butzer - Gymnasium

15 czerwca uczniowie z I LO w Krotoszynie wraz z opiekunami wzięli udział w wymianie międzynarodowej Kołłątaja z Martin-Butzer-Gymnasium. Warto zaznaczyć, że wymiana mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu instytucji Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie oraz wsparciu ze strony powiatu krotoszyńskiego.  

Jak co roku uczniowie byli goszczeni przez swoich niemieckich rówieśników ze szkoły partnerskiej w Dierdorfie (Nadrenia- Palatynat). Swój pobyt za granicą Kołłątajowcy zaczęli od poznania niemieckiej zaprzyjaźnionej z I LO szkoły oraz od dawki mocnych wrażeń w parku linowym razem z nowo poznanymi przyjaciółmi z Niemiec. Jak wspomina jeden z uczniów, Jakub Wałaś: - Każda kolejna trasa przebyta w parku linowym pozwalała pokonać strach i wzbudzała pozytywną energię. Dzięki wymianie poznałem nowych przyjaciół i wzbogaciłem moją wiedzę o kulturze oraz języku. Drugi i trzeci dzień pod hasłem „ZWIEDZANIE” były również niezwykłe. Zarówno Bonn, a w nim m.in. ogród botaniczny i fabryka znanych „Haribo”, jak i Koblencja, to niesamowite miasta, w których znajdują cię ciekawe zabytki i inne niecodzienne atrakcje turystyczne.
Środowy pobyt na kręgielni i wspólne rozgrywki sportowe były świetnym pomysłem na to, by zintegrować całą grupę polsko-niemiecką. Uczniowie dobrze się bawili. Piotr Gabryelczyk komentuje wyjazd w samych superlatywach: - Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez naszych niemieckich rówieśników. Kolejna z uczestniczek wymiany, Zuza Walczak dodaje, że wymiana uczniów dała jej wiele możliwości rozwijania własnych umiejętności językowych, sprawdzenia się, a także była nieskończonym pasmem wspaniałych przygód.  
Podziwialiśmy piękne krajobrazy z nowymi przyjaciółmi, a także zacieśnialiśmy nowe znajomości. Jest tocudowne przeżycie. Łzy wzruszenia uczniów i pełne emocji rozstanie udowadniają, iż wymianymiędzynarodowe bardzo dobrze sprawdzają się jako sposób na łatwiejszą naukę języka, a także na pozyskiwanie nowych przyjaciół.  

Tekst i fot: I LO Krotoszyn