Wirtualny spacer po urzędzie

Minister Mariusz Błaszczak z wizytą w Krotoszynie

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji odwiedził 26 października Krotoszyn. W I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja wręczył odznaczenia i wyróżnienia strażakom, a także poprowadził lekcję na temat bezpieczeństwa. Podczas wizyty ministra szczególnie dużo uwagi poświęcono akcji „Czad i ogień. Obudź czujność”. M. Błaszczakowi na spotkaniu towarzyszyli m.in. komendanci główni, wojewódzcy i powiatowi straży pożarnej,  policji oraz zastępca komendanta straży granicznej, a także parlamentarzyści i wojewoda wielkopolski. Do liceum przybyli włodarze gmin z terenu powiatu oraz starosta krotoszyński.

Zwracając się do młodych krotoszynian minister Błaszczak apelował, by wykazali się empatią i odpowiedzialnością, gdy widzą jak zagrożone jest ludzkie zdrowie lub życie - „nie przechodźcie obok takich sytuacji obojętnie” – stwierdził.  Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w krótkim wykładzie podał młodzieży definicję bezpieczeństwa oraz zaprezentował służby odpowiedzialne za poszczególne jego elementy. Z krótkim wykładem na temat zagrożenia jakie niesie zatrucie tlenkiem węgla wystąpił Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Swój spot na temat zagrożeń dla bezpieczeństwa zaprezentowali też uczniowie liceum działający w TV-Kołłątaj.

Aula liceum była tego dnia miejscem wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom zawodowym z Wielkopolski. Gratulacje od ministra otrzymały także ochotniczki z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Rozdrażewa, które wygrały powiatowe zawody MDP, a następnie zajęły drugie miejsce w zawodach wojewódzkich, co stanowiło przepustkę do udziału w ogólnopolskim turnieju w Wiśle. Tam młode debiutantki z Rozdrażewa zajęły dobre ósme miejsce.  Minister złożył także gratulacje strażakom ochotnikom z OSP Kobylin, których jednostka obchodzi właśnie 110-lecie działalności.

Kolejnym punktem wizyty gościa był spacer po mieście, w trakcie którego odwiedził on m.in. kościół farny.

Przed wizytą w Krotoszynie, minister Błaszczak towarzyszył premier Beacie Szydło podczas wizyty w Ostrowie Wielkopolskim. Tam szefowa rządu wręczyła wyróżnienie strażakowi z krotoszyńskiej komendy PSP. Starszy sekcyjny Łukasz Binek służący na stanowisku kierowcy ratownika został wyróżniony za trzykrotne uratowanie ludzkiego życia.

Tekst i foto: M. Wiśniewska