Wirtualny spacer po urzędzie

Inne oblicze biologii

Ostatni piątek marca 2017 r. był zdecydowanie inny niż pozostałe, przynajmniej dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie oraz dla uczniów wszystkich gimnazjów powiatu krotoszyńskiego. Tego dnia miał miejsce wyjątkowy event. W murach liceum już po raz trzeci zagościli wykładowcy i studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nie przyjechali oni bez powodu. Po raz kolejny, podczas tzw. "Nocy z Biologią" zaprezentowali młodym, ciekawym świata uczniom swoje biologiczne zainteresowania. Nie były to jednak zwykłe, nudne, jakby się mogło wydawać, wykłady. Wręcz przeciwnie, uczniowie mieli jedyną w swoim rodzaju okazję, by nie tylko poznać tajniki otaczającego nas świata, ale i  brać czynny udział w eksperymentach czy badaniu np. kości. Warsztaty oprócz wiedzy teoretycznej doskonaliły umiejętności praktyczne.

Po uroczystym rozpoczęciu i wręczeniu podziękowań w "kołłątajowskiej" auli rozpoczął się cykl zajęć, który trwał od godziny 15:30 aż do 21:45. Każde zajęcia odbywały się po 45 minut, a pomiędzy nimi następowała krótka, piętnastominutowa przerwa na poczęstunek przygotowany przez licealistów. Podczas spotkań możliwe było m.in. wyizolowanie DNA truskawki, zapoznanie się ze zwierzętami takimi jak nietoperze czy karakany. Interesujące były też kości. Prowadzący zajęcia przywieźli ze sobą szczątki, co przypadło do gustu młodzieży.

- Na zajęciach mogłam dotknąć prawdziwych kości zwierząt i ludzi oraz dowiedziałam się wielu nowych informacji na temat płazów - wspomina jedna z uczestniczek. 

Wykładowcy i studenci w niezwykle żywy i przystępny sposób dzielili się wiedzą, czyniąc ze zdobywania jej prawdziwą przyjemność.

Całe przedsięwzięcie, podobnie jak w poprzednich latach, okazało się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie opuszczali mury szkolne z szerokim uśmiechem, w głębi serca czekając już na pewno na przyszły rok, by móc zagłębić się w świat biologii raz jeszcze. Najlepszym dowodem są na to słowa jednej z gimnazjalistek :  "Liczę, że za rok również odbędzie się Noc z Biologią."

Tekst: Monika Jagodzińska, I LO Krotoszyn
Zdjęcia: Studio Filmowe HugonTV