Wirtualny spacer po urzędzie

„Mercedes” wśród aparatów USG służy już naszym pacjentom!

Najwyższej jakości aparat do badań USG służy już pacjentkom oddziału położniczo-ginekologicznego oraz małym pacjentom oddziałów dziecięcego i noworodkowego Szpitala Powiatowego w Krotoszynie. Urządzenie wraz z całkowicie nowoczesnym gabinetem oddano właśnie do użytku w budynku przy ul. Bolewskiego.

Badania USG, ze względu na wykorzystywanie innego sposobu obrazowania są bezpieczne. Dlatego ich znaczenie w diagnostyce chorób lub wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości jest duże, szczególnie dla kobiet ciężarnych, noworodków i dzieci. – stwierdził zastępca dyrektora SPZOZ Krotoszyn ds. medycznych Mieczysław Pełko. Zakupiony aparat pozwala na wykonywanie badań na najwyższym poziomie w opiece zdrowotnej kobiet. Posiada funkcje 3D i 4D. Dzięki funkcji 3D możliwe  jest oglądanie ciąży w każdym jej okresie, i dzięki niej jest możliwe uzyskanie przekrojów anatomicznych niedostępnych w badaniu dwuwymiarowym, ułatwia rozpoznanie wad wrodzonych czy zaburzeń anatomicznych płodu. Funkcja 4 pozwala z kolei na obserwację jak dziecko porusza się w łonie matki. Aparat USG ma także zastosowanie w diagnostyce noworodków i dzieci. Wykonując badanie przezciemiączkowe można lepiej niż dotychczas ocenić mózgowie pod kątem chorób i wad wrodzonych, wodogłowia, a także krwawienia. Lepsza jest także diagnostyka narządów położonych powierzchownie. O tym, jak nieodzownym urządzeniem w diagnostyce jest aparat USG świadczą statystyki - w roku 2016 szpital na Bolewskiego wykonał ogółem  3 868  badań USG, w tym:  u noworodków - 104,u  dzieci – 772  oraz 2 992 u kobiet ciężarnych.

Warto dodać, że aparat USG, na którym dotychczas wykonywane były badania, jako sprawne urządzenie, został zainstalowany w Poradni Ginekologiczno – Położniczej w Koźminie Wlkp. W ten sposób umożliwiono dostęp do badań USG pacjentkom tamtejszej poradni.

W uroczystym przecięciu wstęgi w nowym gabinecie udział wzięli m.in. – starosta Stanisław Szczotka, wicestarosta Paweł Radojewski, dyrektor SPZOZ Krotoszyn Krzysztof Kurowski wraz z zastępcami – Mieczysławem Pełko i Dariuszem Markowskim oraz personel medyczny szpitala – lekarze Tomasz Wojno (reprezentujący oddział położniczo-ginekologiczny) i Piotr Wroński (kierujący działem diagnostyki w szpitalu). Gabinet poświęcił kapelan szpitalny ks. Piotr Woźniak.

Tekst i zdjęcia: M. Wiśniewska