Wirtualny spacer po urzędzie

Powiatowe Święto Plonów

Po raz drugi w lutogniewskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia odbyły się dożynki powiatowe, na które przybyli rolnicy i samorządowcy z całej Ziemi Krotoszyńskiej.

W niedzielę, 3 września 2017 r. w Lutogniewie spotkali się przedstawiciele wszystkich miast i gmin powiatu. Rolę gospodarzy pełnili starosta Stanisław Szczotka i przewodniczący Rady Powiatu Leszek Kulka. Gośćmi święta plonów byli m.in. senator Łukasz Mikołajczyk oraz radny sejmiku Julian Jokś. Pozostali parlamentarzyści z okręgu oraz członkowie zarządu województwa  przesłali listy gratulacyjne. Życzenia rolnicy Ziemi Krotoszyńskiej otrzymali także od wojewody wielkopolskiego Zbigniewa  Hoffmanna. Marszałka województwa reprezentował Marek Beer – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego.

Święto dożynkowe rozpoczęło się tradycyjną mszą św. w lutogniewskiej świątyni. Zwracając się do zebranych ks. kanonik Łukasz Żurawski zauważył, iż choć zmienia się oblicze wsi i charakter pracy na roli, jej zasadnicze zadanie i misja pozostają te same. Duszpasterz przypomniał, że o symbolice dzielenia się chlebem związanej ściśle z naszą tradycją religijną i narodową.

Współgospodarzem tegorocznych dożynek było Miasto Sulmierzyce. Reprezentowali je starostowie – Bożena Gibasiewicz i Mariusz Marszałkiewicz. To oni w asyście Magdaleny Jaskuły z Lutogniewa  i  Jacka Kalaka z Gorzupi wnieśli do świątyni dożynkowy chleb, a następnie podczas części obrzędowej wręczyli go gospodarzowi Stanisławowi Szczotce.

Oprawę muzyczną w świątyni podczas obrzędu zapewniły – Chór CECYLIA z Sulmierzyc oraz Sulmierzycka Orkiestra Dęta. Zespołom ludowym przygrywała też Kapela z Klina.

Tradycyjnie spod kościoła korowód dożynkowy przybył na boisko w Lutogniewie, gdzie młodzież z zespołu ludowego KOŹMINIACY działającego przy ZSP im. J. Marcińca wspólnie z zespołami reprezentującymi gminy przeprowadziła część obrzędową.

Nie zabrakło oczywiście przyśpiewek adresowanych do osób odbierających dożynkowe chlebki. Obdarowani tradycyjnie podzielili się nimi z uczestnikami święta.

W części artystycznej wystąpiły zespoły z terenu powiatu, a także młodzieżowy zespół SMAJL. Zabawa taneczna odbyła się przy akompaniamencie zespołu MAGNAT.

Podczas dożynek można było obejrzeć stoisko promocyjne Miasta Sulmierzyce, a maskotka grodu – Sulimirek rozdawała drobne upominki dzieciom. Były też stoiska promujące zdrowy styl życia, na których prowadzono badania profilaktyczne oraz testy sprawnościowe. Prezentowały się także liczne instytucje i jednostki oraz służby powiatowe. Dla każdego uczestnika dożynek serwowano pyszny bigos przygotowany przez uczniów ZSP 2 w Krotoszynie oraz słodkości upieczone przez uczniów ZSP 3 w Krotoszynie. Oprawę plastyczną sceny i stołów zapewniły – ZSP w Koźminie i ZSS z Krotoszyna, a tradycyjne witacze przygotowali uczniowie ZSP nr 1 w Krotoszynie oraz I LO im. H. Kołłątaja.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować instytucjom i przedsiębiorcom, którzy wsparli organizację Dożynek Powiatowych 2017: Izbie Rolniczej, Bankowi Spółdzielczemu w Krotoszynie, Gminnej Spółdzielni SCh z Krotoszynia, Piekarni Państwa Brykczyńskich, pani Małgorzacie Olszewskiej z Lutogniewa, Samorządowi wsi Lutogniew, księdzu proboszczowi, parafii i Akcji Katolickiej z Lutogniewa, OSP z Lutogniewa oraz samorządom wsi, które użyczyły wyposażenia, Powiatowemu Zarządowi Dróg.

Tekst: Marzena Wiśniewska

Galeria zdjęć - fot. Jacek Kępa, UM Krotoszyn

Galeria zdjęć - fot. Marcin Szyndrowski, Życie Krotoszyna

Galeria zdjęć - fot. Marta Popławska, Gazeta Krotoszyńska

Zdjęcia poniżej: Dominika Szczotka