Wirtualny spacer po urzędzie

Pierwszy etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej za nami

W sobotę, 28 kwietnia 2018 r., odbył się pierwszy etap Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 20-lecia Powiatu Krotoszyńskiego. Trasa rajdu wiodła ze Zdun do Sulmierzyc. Na starcie w Zdunach pojawiło się ponad 120 uczestników.

Inicjatorką rajdów mających na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości  i  20-lecia samorządu powiatowego  jest radna powiatowa Irena Rękosiewicz. Organizatorami trzech etapów są:  Starostwo Powiatowe oraz Urzędy Miejskie z Krotoszyna,  Kobylina, Sulmierzyc i Zdun Urząd,  Miasta i Gminy z Koźmina Wlkp,  Urząd  Gminy  Rozdrażew i Klub Turystyki Rowerowej PELETON.

Celami przyświecającymi  organizatorom są: uhonorowanie bohaterów poległych za Ojczyznę  przez złożenie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, upamiętnienie powstania samorządu powiatowego poprzez prezentowanie wspólnego dorobku samorządów  miejskich, gminnych i powiatowego, ukazanie piękna Ziemi Krotoszyńskiej, propagowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia i turystyki rowerowej, integracja samorządów  z mieszkańcami powiatu.

Pierwszy etap  to rajd na trasie Zduny – Sulmierzyce, kolejnymi będą Dzielice Koźmin Wlkp przez Rozdrażew  (23 czerwca) oraz Krotoszyn – Kobylin przez Baszków (22 września).

Na starcie w Zdunach pojawiło się ponad 120 uczestników. Wśród nich samorządowcy m.in. : Starosta Krotoszyński Stanisław Szczotka, radny Sejmiku Julian Jokś, Burmistrzowie Kobylina i Sulmierzyc, radni Powiatu Krotoszyńskiego i radni gminni, dyrektorzy placówek oświatowych, pracownicy samorządowi i pracownicy jednostek podległych samorządowi, członkowie Klubu Turystyki Rowerowej „Peleton” oraz przede wszystkim mieszkańcy Ziemi Krotoszyńskiej.

Przed godz 10.00 sekretariat rajdu pod przewodnictwem Marzeny Wiśniewskiej rejestrował uczestników oraz wydawał  znaczki rajdowe.  Po rejestracji pomysłodawczyni czyli Irena Rękosiewicz  i starosta Stanisław Szczotka powitali uczestników, a kierownik trasy Antoni Azgier przedstawił przebieg rajdu oraz przypomniał o bezpieczeństwie i technice jazdy po drogach publicznych.

Wspólna  fotka i grupą w liczbie ok 120 rowerzystów ruszamy na  plac 700-lecia, by pod  pomnikiem  poległych za wolność Ojczyzny złożyć wiązankę kwiatów i uczcić pamięć naszych przodków, którzy oddali życie walcząc o naszą wolność. Następnie przemieszczamy się do ZSP na poczęstunek. Tu wita  nas burmistrz Zdun Tomasz Chudy , który pokrótce przedstawia swoje miasto, jego historię i osiągnięcia. Po poczęstunku i zrobieniu kolejnej zbiorowej fotki ruszamy na trasę.

Pierwotnie mieliśmy jechać tzw. starą granicą polsko-niemiecką z 1939 r., ale po  jej wcześniejszym objeździe zrezygnowano z niej ze względu na trudny teren.

Ulicą Sulmierzycką pod górkę jedziemy w kierunku Ujazdu i dalej  do Wodnikowa Górnego, a stąd drogą gruntową (krotoszyńskim czarnym szlakiem rowerowym) do Sulmierzyc.

Od Zdun  ubezpieczają kolarzy strażacy z Sulmierzyc. Mimo obaw, że uczestnicy nie dadzą rady pokonać trasy - wszyscy pojawiają się na mecie na sulmierzyckim Rynku. Tutaj składamy kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności, czcząc w ten sposób 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Wspólna fotka przed zabytkowym (jedynym drewnianym w Wielkopolsce) Ratuszem i jedziemy do wiatraka  noszącego imię Jakub. Po zwiedzeniu wiatraka jedziemy do Sulmierzyckiego Domu Kultury, gdzie oczekują nas  zastawione gorącymi  i chłodnymi napojami stoły, a do tego bardzo smaczne miejscowe słodkie pieczywo oraz kiełbaski na z bigosem i chlebkiem. Tu z kolei burmistrz  Dariusz Dębicki przedstawia krótko historię i współczesność Sulmierzyc. Tam też czekają na uczestników niespodzianki, które ufundował sponsor rajdu Bank Spółdzielczy w Krotoszynie.   

Po  poczęstunku starosta Stanisław Szczotka, Irena Rękosiewicz i burmistrz Dariusz Dębicki dziękują bardzo wielu osobom za pomoc w organizacji i przygotowaniu tego rajdu i wręczają im drobne upominki.

Podziękowania kierują również do samych uczestników za tak liczny udział i zdyscyplinowanie na trasie. Okolicznościowe prezenciki otrzymują  najstarsi uczestnicy czyli 70 +.

Po części oficjalnej kierownik trasy zapowiada trasę powrotu do Krotoszyna przez Chwaliszew i Chachalnię lub inną trasę wg uznania. Grupę kolarzy z UTW,  Zdun  i Krotoszyna prowadzą Antoni Azgier i Jan Grząka.  Na trasie zdunowianie chcą jeszcze odwiedzić kurhany, więc skręcamy na dukty leśne w ich kierunku.  Po krótkim postoju przy kurhanie i tablicach żegnamy się i każda grupa udaje się do domu w swoim kierunku.

To była wspaniała impreza turystyczna. Niesamowita frekwencja, do tego wspaniała słoneczna pogoda dopełniła reszty tego wspaniałego weekendu.  Do zobaczenia na  II etapie Rajdu po Ziemi Krotoszyńskiej.

Tekst: Antoni Azgier, Irena Rękosiewicz
Zdjęcia: Marzena Wiśniewska, Antoni Azgier