Wirtualny spacer po urzędzie

Podsumowanie projektu „Moja decyzja - Moje życie”

Pierwsza tegoroczna akcja profilaktyczna zakończona. Realizowany przez Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE”, dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Krotoszyńskiego, projekt pod hasłem „Moja decyzja - Moje życie” został zakończony.

Zainteresowanie profilaktyką chorób układu oddechowego po raz kolejny potwierdziło potrzebę organizowania tego typu działań, dzięki którym osoba zainteresowana uzyskuje ocenę swego stanu zdrowie w danym zakresie.

Z tegorocznej akcji badań profilaktycznych zgodnie z projektem skorzystało 60 mieszkańców naszego powiatu powyżej 40 roku życia. Potrzeby jak zwykle były większe, ale możliwości organizacyjne i finansowe ograniczają każdorazowo możliwą do wykonania liczbę badań. Jednak z uwagi na powtarzalność projektu w każdym kolejnym roku liczba osób przebadanych systematycznie rośnie, co zabezpiecza osiągnięcie zakładanego w projekcie celu i świadczy o wzroście świadomości zdrowotnej mieszkańców w rejonie działania stowarzyszenia.

W grupie przebadanych w 2019 roku osób zanotowano 37 mieszkańców miasta i gminy Krotoszyn, 10 mieszkańców gminy Zduny, 5 mieszkańców gminy Rozdrażew i 8 mieszkańców miasta i gminy Koźmin Wlkp. Każdemu beneficjentowi zapewniono usługę zdrowotną obejmującą wykonanie rtg klatki piersiowej, spirometrii i wizytę u specjalisty pulmonologa, który przeprowadził dodatkowo badanie osłuchowe płuc i dokonał oceny stanu zdrowia pacjenta.

W trakcie konsultacji wyników badań wydano 12 skierowań do poradni lekarza rodzinnego z zaleceniem dalszej diagnostyki w wyznaczonym kierunku i prowadzenia procesu leczenia. Stwierdzone przypadki podejrzenia choroby układu oddechowego to:

- 2 przypadki podejrzenia obturacyjnej choroby płuc/astmy,

- 3 przypadki podejrzenia refluksu.

Dodatkowo w 4 przypadkach stwierdzono zmiany radiologiczne po przebytej gruźlicy (2 przypadki) i zapaleniu płuc (1 przypadek) oraz torbiel celomatyczną (1 przypadek), wymagające stałej obserwacji, o czym pacjent został poinformowany. W 7 przypadkach przeprowadzono także wstępną diagnostykę kaszlu, a w wydanym skierowaniu do lekarza rodzinnego zawarto sugestie co do źródła występującego schorzenia i ewentualnego sposobu leczenia.

Efekt przeprowadzonych do tej pory trzech edycji projektu „Moja decyzja - Moje życie” to przebadanie 195 osób, które poznały stan swego zdrowia w zakresie chorób układu oddechowego a 33 bezpośrednich beneficjentów otrzymało szansę szybkiej pomocy zdrowotnej.

Warto zatem korzystać z badań profilaktycznych, a przede wszystkim obserwować swój organizm, zwracać uwagę na sygnały jakie nam wysyła (przewlekły kaszel, duszności, odksztuszanie wydzieliny z zawartością krwi, ból w klatce piersiowej, nawracające infekcje dróg oddechowych, chrypka, uczucie zmęczenia itp.) i korzystać w razie potrzeby, nie czekając nawet na organizowane akcje profilaktyczne, z pomocy lekarza rodzinnego, który pokieruje naszym dalszym postępowaniem.

 

tekst: Aleksandra Opalińska