Powiat Krotoszyński znajduje się na terenach objętych tzw. „stepowieniem wielkopolski” i dodatkowo odznacza się najniższymi opadami rocznymi w Polsce, wynoszącymi ok 550 mm. Skutek ten widzimy w naszym krajobrazie już „gołym okiem” obserwując niski poziom wód powierzchniowych. Taki stan w konsekwencji doprowadza do spadku plonów w rolnictwie, degradacji ekosystemów wodnych oraz roślinnych, a co najważniejsze braku możliwości odnowienia zasobów wód podziemnych, a tym samym ciągłym, drastycznym zmniejszeniem zasobów wody pitnej dla ludności.
Powiat Krotoszyński od dawna podejmuje szereg inicjatyw w zakresie zabezpieczenia zasobów wody dla ludności. Tym razem dnia 20 sierpnia 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetowo-Gospodarczej i Rolnictwa, radni Rady Powiatu Krotoszyńskiego przeanalizowali możliwości retencji wody w obrębie rzek i rowów melioracyjnych oraz dyskutowali o zasobach wody pitnej na terenie każdej gminy.
Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Kierownicy Nadzorów Wodnych z Krotoszyna, Jarocina i Rawicza szczegółowo omówili sprawozdanie z działań podejmowanych za ubiegły rok w obrębie rzek płynących na terenie Powiatu Krotoszyńskiego. Zakres przedsięwzięć podjętych w latach 2023 i 2024 przez spółki wodne zobrazował przedstawiciel Spółki Wodnej w Kobylinie oraz przedstawiciel Związku Spółek Wodnych w Krotoszynie.
Wspólne posiedzenie komisji pod wodzą Przewodniczącego Rady Powiatu Krotoszyńskiego Piotra Osucha przyjęło postać ożywionej i wnikliwej dyskusji. Stwierdzono, że zatrzymywanie wody opadowej i zastosowanie małej retencji w obrębie cieków wodnych na Ziemi Krotoszyńskiej to bardzo ważny proces i kluczowe zadanie. Jednomyślnie zauważono, że zbyt intensywna melioracja odwadniająca jest przyczyną braku zasilania zasobów wód podziemnych, które w zatrważającym tempie się kurczą i już za chwilę ich nie będzie.
Jesteśmy zmuszeni zadać sobie pytanie: „Czy obecne działania są wystarczające dla zapewnienia zasobów wody pitnej dla następnych pokoleń, skoro już dziś jej brakuje?”.