„Dbamy o Bioróżnorodność - fundament zrównoważonego rozwoju” – pod takim hasłem 7 maja 2026 roku w sali kinowej Kina „Przedwiośnie” Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja poświęcona ochronie środowiska naturalnego. Wydarzenie skupiło osoby, którym bliska jest idea bezpiecznego rozwoju przyszłych pokoleń.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Starosta Krotoszyński Paweł Radojewski. Licznie przybyłych gości, w tym prelegentów, radnych, dyrektorów szkół ponadpodstawowych i podstawowych, przedstawicieli jednostek organizacyjnych, leśników, urzędników, nauczycieli oraz dzieci i młodzież, powitała Danuta Kułaga – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.
Inicjatywa zorganizowania konferencji powstała w wyniku współpracy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie oraz Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Przedsięwzięcie składało się z dwóch etapów: ogłoszenia konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży oraz organizacji szerokiego spotkania dyskusyjnego. Głównym przesłaniem wydarzenia była potrzeba dbania o otaczające nas środowisko naturalne jako gwaranta stabilnego rozwoju każdej dziedziny życia.
Wiedza z zapartym tchem – wystąpienia ekspertów
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać niezwykle inspirujących wykładów, przygotowanych przez wybitnych specjalistów:
Prof. UPP dr hab. inż. Paweł Sienkiewicz (Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) omówił temat: „Co to jest bioróżnorodność i jak ją chronić w praktyce”.
Prof. UPP dr hab. inż. Maria Drapikowska (Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) przedstawiła zagadnienie: „Najazd obcych - mechanizmy i skutki inwazji”.
Mgr Stanisław Jędrkowiak (Quercus knieja, Laboratorium Edukacji) wystąpił z prelekcją: „Myślę lokalnie, działam globalnie – jak możemy chronić nasze pola, łąki i lasy”.
Młodzi artyści dla planety – finał konkursu plastycznego
Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pod nazwą „Bioróżnorodność to życie - zadbajmy o wspólny dom”. Na konkurs wpłynęło imponująca liczba ponad 163 prac.
Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw proekologicznych oraz budzenie poczucia osobistego wpływu na zmiany w środowisku. Wykonując prace, uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością oraz wiedzą na temat znaczenia zróżnicowania świata roślin i zwierząt.
LAUREACI KONKURSU – BIORÓŻNORODNOŚĆ
Kategoria I – dzieci w wieku przedszkolnym
- Julia Wolniewicz
- Stanisław Kulski
- Franciszek Waleński
Wyróżnienie: Mateusz Marek
Kategoria II – klasy I-III szkół podstawowych
- Blanka Matysiak
- Liliana Filipczak
- Malwina Kisiel
Wyróżnienie: Aleksander Klupś
Kategoria III – klasy IV-VIII szkół podstawowych
- Julia Chuda
- Wojciech Tomczak
- Magdalena Kostka
Wyróżnienie: Alicja Czajka
Kategoria IV – placówki i szkoły specjalne
- Oliwia Pabian
- Julia Biedrowska
- Bartosz Szablewski
Wyróżnienie: Bartosz Motyl
Wręczenia nagród laureatom dokonali Członkowie Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego: Anna Rowicka i Juliusz Poczta oraz Zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Kamil Łopuszyński.
Podsumowanie i gratulacje
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za dawkę cennej wiedzy, słuchaczom za obecność, a laureatom konkursu za zaangażowanie i piękne prace. Starosta Krotoszyński Paweł Radojewski pogratulował organizatorom inicjatywy, a wszystkim uczestnikom życzył wytrwałości w działaniach na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Tekst: Danuta KułagaZdjęcia: Małgorzata Krupa, Błażej Janoś, Martyna Gąsiorek





























