W piątek, 29 grudnia 2023 r. Rada Powiatu Krotoszyńskiego jednogłośnie przyjęła plan finansowy na rok 2024. Dochody powiatu ustalono na poziomie 173 mln zł , a wydatki to 174,2 mln.
Prace nad budżetem rozpoczęły się we wrześniu 2023 r. a zakończyły w listopadzie. Projekt w imieniu zarządu przedstawił starosta Stanisław Szczotka, a autopoprawki omówiła skarbnik Natalia Mandrysz. Opinię o projekcie, zgodnie z procedurą, omówili także przewodniczący komisji – Hieronim Marszałek (w imieniu Komisji Spraw Społecznych) oraz Marcin Leśniak (kierujący Komisją Budżetowo-Gospodarczą i Rolnictwa).
Starosta S. Szczotka omawiając budżet zauważył, że dochody zostały zaplanowane realnie, a pewną niewiadomą pozostaje ostateczna kwota subwencji oświatowej. Pole manewru w zakresie dochodów budżetu jest niewielkie. Wpływy z PIT i CIT są określone z góry na dany rok, dochody z opłat komunikacyjnych będą niższe, choćby z tytułu zniesienia obowiązku zmiany numerów rejestracji przy zakupie samochodów.
Wydatki zaplanowano na 174,2 miliona złotych. I włodarz powiatu zaznaczył, iż ta kwota z pewnością wzrośnie. Wydatki majątkowe, czyli te związane z realizacją inwestycji, zaplanowano na poziomie nieco ponad 37 milionów złotych. Inwestycje drogowe zajmują w nich blisko 8,3 miliona złotych. Największe pozycje to przebudowa ul. Kaliskiej w Sulmierzycach, przebudowa ul. Chwaliszewskiej w Krotoszynie, czy przebudowa drogi w m. Roszki. Ponad 1,5 miliona złotych będą kosztować dokumentacje drogowe. Wśród pozostałych inwestycji należy wymienić inwestycje „szpitalne” – łącznie ponad 18,5 miliona złotych, z czego 14 milionów dotyczy zadań związanych z adaptacją budynków przy ul. Bolewskiego na ZOL i ZOP, a ponad 4 miliony na dokończenie rozbudowy i modernizacji szpitala w celu utworzenia oddziału ortopedycznego oraz pracowni diagnostyki mikorobiologicznej. Spore środki (dzięki Programowi Polski Ład) będą przeznaczone w 2024 roku na dokończenie modernizacji infrastruktury edukacyjnej w szkołach prowadzonych przez Powiat Krotoszyński – zostanie wydane na ten cel ponad 8,6 miliona zł. Dzięki środkom z programu odbudowy zabytków zostaną przekazane dotacje dla trzech kościołów na prace konserwatorskie oraz renowacje na łączną kwotę ponad 1,2 miliona złotych.
- Przedkładając Wysokiej Radzie projekt budżetu na 2024 rok wraz z autopoprawkami jestem przekonany, iż jest to jedyny możliwy w tych trudnych warunkach finansowych budżet. Podobnie jak w latach poprzednich będzie on z pewnością w trakcie roku wielokrotnie zmieniany. Mam nadzieję, że zawsze na lepsze. – podsumował S. Szczotka. Radni podjęli jednogłośnie uchwałę przyjmującą plan finansowy na rok 2024, przyjęto także Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2024-2027.